U Centru mladih Ribnjak pokrećemo sasvim novi glazbeni ciklus "IZA UGLA - UHO SVIJETA"
Novi glazbeni ciklus koji počiva na ideji da je glazba univerzalni jezik čovječanstva, vezivno tkivo boljeg razumijevanja i povezanosti među ljudima različitih kultura – jer glazba govori sve jezike! A ujedno, ta glazba je i zvuk susjedstva.

Stoga otvaramo pozornicu stranim glazbenicima koji žive u Zagrebu bilo kao azilanti, kao expati, strani radnici i studenti te potičemo njihovu suradnju s domaćim glazbenicima i radimo na povezivanju domaće i inozemne scene. To ujedno nije isključivo etno glazba već reinterpretirana izvorna glazba različitih zemalja.
Program nastaje u suradnji s Centrom za mirovne studije, ulaz je besplatan a kurator cijelog ciklusa je renomirani glazbenik Nenad Kovačić.
 
𝐏𝐫𝐞𝐝𝐬𝐭𝐚𝐯𝐥𝐣𝐚𝐦𝐨 𝐩𝐫𝐯𝐚 𝐝𝐯𝐚 𝐤𝐨𝐧𝐜𝐞𝐫𝐭𝐚 𝐮 𝐧𝐢𝐳𝐮:
𝟏𝟑.𝟔.𝐮 𝟐𝟎𝐡 – 𝐤𝐫𝐨𝐯𝐧𝐚 𝐭𝐞𝐫𝐚𝐬𝐚 𝐂𝐞𝐧𝐭𝐫𝐚 𝐦𝐥𝐚𝐝𝐢𝐡 𝐑𝐢𝐛𝐧𝐣𝐚𝐤
Adrian Opriou (i Kruno Carić)
ZbopXop
 
𝟐𝟕.𝟔. 𝟐𝟎𝐡 – 𝐏𝐚𝐫𝐤 𝐑𝐢𝐛𝐧𝐣𝐚𝐤
Maku meets Chosque
Toumaranke Orchestra
 
kurator programa: Nenad Kovačić
suradnica na programima: Lucija Mulalić (cms)
koordinacija: Marija Šimoković Sikavica (CMR)
PR i odnosi s javnošću: Valentina Milković (CMR)
vizualno oblikovanje: Stanislav Habjan
oblikovanje zvuka: Hrvoje Pelicarić, Hrvoje Nikšić
koncept: Pavlica Bajsić (CMR)
 
Podržano od Grada Zagreba i Turističke zajednice Grada Zagreba.
Više o izvođačima:
𝐊𝐫𝐮𝐧𝐨 𝐂𝐚𝐫𝐢𝐜́, rođen u Dubrovniku 06.10.1990., završio je osnovnu i srednju školu gitare te upisao studij filozofije, a glazbom se nastavio baviti van akademske institucije. Nakon srednje muzičke škole bio je aktivan na metal sceni sa bendom Descender, zatim krenuo u etno vode sa sastavom Amarchord te u tom periodu pohodio Ethno Cyprus, Ethno Grožnjan i Ethno Bosnia.
Poslije tog perioda počinje svirati renesansnu lutnju profesora Alojzija Sedera te je odonda potpuno posvećen ranoj glazbi i renesansnoj lutnji. Kao lutnjista svirao je sa ZOM-om, snimao glazbu za film Ribanje i ribarsko prigovarajne (aranžer Igor Paro, Pulska Arena za najbolju filmsku glazbu), svirao na srednjovjekovnom festivalu u Koprivnici, uglazbio Zoranićeve Planine s Igorom Parom, svirao u ranoglazbenom ansamblu Plavca Novca s kojim je zadnji projekt bio uglazbljivanje Marulićevih stihova. Oformio je i vlastiti ansambl Maledetto Trio s kojim je svirao ranu glazbu na obali tokom ljeta i nastupao u Hamletu Željka Vukmirice na ADU između ostaloga. Za Dan Knjige snimio je kratke španjolske fantazije na lutnji za HRT (pozadinska glazba za emisiju), svirao lutnju u lutkarskoj predstavi o Leonardu da Vinciju “Tajanstveni Genij” te je sam skladao glazbu za nekoliko manjih nezavisnih predstava. Paralelno s time je putovao u Veneciju kako bi se obrazovao kao lutnjist kod profesora Massima Lonardija u SMAV-u. Također sudjeluje u poetsko-glazbenom projektu Adriana Oproiua Hortus Deliciarum i nastavlja u tom tonu s pjesnikinjom Vandom Borelli. Tokom zadnjih godina počeo je aktivno svirati blistkoistočne instrumente, ponajviše rabab i sarod koje je izradio akademski kipar Stipan Kujundžić. S njim je oformio sastav Bacchus Khan u kojem se kombinira istočni melos s hrvatskim etnom i slobodnom improvizacijom.
Trenutno je aktivan na nezavisnoj world-music sceni u sastavima Bacchus Khan, Cassia tribe (zapadno-afrički ritmovi kombinirani sa psihodeličnim gitarističkim stilom) i Toumaranke Orchestra (također zapadno afrički world music pod vodstvom Abi Seydia) te nastavlja djelovati kao lutnjista s programom Plovidba renesansnim mediteranom uz ostale projekte.
 

Adrian Oproiu (1980., Curtea de Argeş, Rumunjska) magistrirao je filozofiju na Sveučilištu u Bukureštu. Radio je kao nastavnik filozofije i logike u rodnom gradu, a kao vanjski suradnik držao je kolegije iz suvremene rumunjske književnosti na Odsjeku za romanistiku pri Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Piše poeziju i prozu, prevodi s hrvatskog na rumunjski jezik i obrnuto, većinom u tandemu s Anom Brnardić Oproiu ili Goranom Čolakhodžićem. Osnivač je dvojezičnog rumunjsko-hrvatskog časopisa za kulturu Verso. Godine 2021. započeo je suradnju s hrvatskom internetskom platformom Poetski tren, komponirajući glazbu za čitanje poezije hrtaskih i regionalnih suvremenih pjesnika. Godine 2022. završio je glazbenu produkciju na MPA akademiji nakon čega je kao producent ostvario više suradnji (npr. glazbeni koncerti u Muzeju prekinutih veza, ljeto 2023. i rad na par kratkih filomova/dokumentaraca). Objavio je dvije zbirke pjesama, Căpcăunul erbivor (Bukurešt, 2012) i Krajolici, ljudi i ptice (prijevod s rumunjskog, Zagreb, 2017), a godine 2023. objavio je autorski pjesničko-glazbeni album Hortus deliciarum kod izdavača Book&Zvook (Zagreb, 2023), za koji je napisao pjesme, skladao glazbu, odsvirao nekoliko instrumenata (u produkciju Nenada Kovačića). U Zagrebu živi od 2009.

Zadnjih se par godina usredotočio na glazbu, ponajprije na sviranje klasične gitare koja ga je pak odvela do repertoara glazbene renesanse, pa tako stiže do lutnje, delikatnog i zahtjevnog instrumenta zbog koje je naučio čitati tabulature u različitim sustavima. Neko vrijeme uči kod mladog virtuoznog glazbenika Kruna Carića s bogatim izvođačkim iskustvom, s kojim danas surađuje u live koncertima. Stara glazba i glazbena notacija vode ga do glazbene teorije, a preko nje sve do modernih programa za skladanje, koje studira i koristi, u svom malom kućnom studiju što se sastoji od laptopa, midi-klavijatura (putem kojih svira virtualne instrumente) i synthova kao glavnih alata za stvaranje glazbe. 

 

Nakon izdanja albuma Hortus Deliciarum gdje je surađivao s više glazbenika, počeo je raditi s Krunom Carićem u glazbeno-pjesničkom duu koji se temelji na spajanju različitih instrumenata (rabab, sarod, lutnja – Kruno Carić / moderni polu-modularni synthovi – Adrian Oproiu) u nedefiniranom improvizatorskom žanru koja miješa ambijentalnu s etničkom i eksperimentalnom glazbom pa sve do noisea, odnosno buke).

 

 

Zbor Domaćigosti okuplja ljubitelje pjevanja koji su odlučili doprinijeti glazbenoj raznolikosti hrvatskog društva pjevajući pjesme nastale u raznim dijelovima svijeta.