Izložba fotografije NAŠE PERSPEKTIVE
Facebook

Mladen Cajner
Đurđa Cecelja
Renata Dorčić
Zdenka Furda Filipović
Viktorija Ivanov
Snježana Jušić Nagy
Dragica Reinholz
Karmen Sinković
Osvrti polaznica i polaznika
Ovo je moj prvi kontakt s virtualnom radionicom fotografije. Moram priznati da mi se svidio ovakav pristup promatranju i učenju o fotografiji, u kratkim crtama jako je lijepo opisan rad na fotografiji i njezino obrađivanje. Moram priznati da sam pobornik ne prevelikog uređivanja „fotki“, odnosno, što manje njenog čišćenja, uređivanja ili obrade u Photoshopu i drugi alatima. Bilo je to jedno lijepo iskustvo i dodatno saznanje o fotografiji i njenom značaju od estetskog, dokumentarnog sve do umjetničkog izražavanja.
Mladen Cajner
Ovu radionicu, koja je dio projekta Kretivna slika umirovljenika, prihvatila sam kao izazov. U vrijeme koronavirusa, u vrijeme kada sam gotovo dva mjeseca provela u samoizolaciji, ova radionica došla mi je kao lijek za dušu. Iako je foto-aparat godinama moj veliki prijatelj, ne mislim da znam sve o fotografiji. Svaka nova informacija dobro je došla. Pogotovo ovaj tehnički dio.
Virtualna radionica pokrenula je u meni želju da naučim više o fotografiji.
Veselim se „online“ izložbi na facebooku kao i na stranicama Centra mladih „Ribnjak“.
Đurđa Cecelja Čelić
Moj osvrt na tečaj: pozitivan dojam na način prezentiranja i stečena saznanja.
Renata Dorčić
kad sam čula da će se održati „online“ radionica fotografije, odmah sam se prijavila. I nisam požalila. Kao to sam rekla, volim fotografiju. Volim trenutak koji fotografija od prolaznog čini vječnim. Volim naše obiteljske fotografije i divim se autorima dokumentarnih koje bilježe povijesne trenutke ili prikazuju veličinu, snagu, ljepotu, uzvišenost, moć prirode. Volim crno - bijelu fotografiju, tu igru svjetla i sjene koje u meni bude neko posebno raspoloženje. A volim i fotografiju u raskoši boja. Zbog svega toga sam došla u radionicu. Čitala sam Vaša predavanja i u mislima se vraćala u vrijeme kada je moj suprug sve „narihtao“, a ja bih samo „škljocnula“. Sada točno znam što je radio, zahvaljujući Vašim predavanjima. Otkad sam prošla Vaša predavanja, ne postoje više slike u mojim albumima, postoje samo fotografije. Eto to je samo jedan mali detalj, ali jako me se dojmio. Pitala sam se: „Pa kako cijeli život se slikamo i gledamo slike i nitko ne reagira, svima je to normalno.“ Mene je čisto sram kako sam se mogla tako izražavati. Malo sam zabrazdila! Svoja predavanja dopunili ste fotografijama koje su zorno objašnjavale pojmove iz predavanja. Tako npr. Vaša fotografija Tokija, po mojem skromnom znanju, sadrži sve bitno iz četvrtog predavanja, da spomenem samo kompozicijske linije. Puno puta sam je gledala, vraćala se na tekst, pa opet na nju. Puno pojmova ste objasnili, tehnike, gdje se što nalazi. Meni preostaje i dalje prolaziti kroz Vaša predavanja i prilikom fotografiranja to primjenjivati. Ostala sam Vam još dužna podatak o mobitelu Meizu m5c. Nije pametan, ali ima nešto od onoga što je u predavanjima.
Sada Vam želim još jednom zahvaliti na trudu koji ste uložili vodeći nas kroz ovu radionicu fotografije! Bilo mi je zadovoljstvo sudjelovati. Hvala!
Viktorija Ivanov
Draga Petra,
radionica je sjajna, vrlo poučna i naučila sam puno o fotografima, fotografiji, najviše sam naučila da tako malo poznajem taj čarobni svijet.
Hvala Vam na uloženom trudu i veliko hvala Centru mladih „Ribnjak“!
Snježana Jušić Nagy
Voditeljica je vrlo sažeto i sistematično prezentirala osnove fotografije.
Meni su, kao amateru, otvorila nova saznanja o osnovnim potrebnim radnjama da bi nastala dobra fotografija. Naučila sam kako vrednovati i razumjeti razne vrste fotografija. Fotografija, koja prolaznost pretvara u trenutak vječnosti, meni je još više postala radost, znatiželja i motivacija.
Dragica Reinholz
„Online“ radionica, „online“ komunikacija putem e-pošte, i još k tome foto-radionica, poziv na ”dobro digitalno druženje“ na prvu mi se činilo nemogućim.
No, prihvaćajući trenutak vremena u kojem živimo (ograničenja u komunikaciji na koja nismo navikli, posebice moja generacija iz 1956.) te predloženi način komuniciranja zvučao mi je kao „uzmi ili ostavi“. Kako je fotografija bila, jest, i bit će moja ljubav i moj najdraži hobi, odlučila sam biti aktivna članica radionice.
Foto-radionica je za mene bila super. Jedan novi način edukacije, vrlo dobro pripremljena predavanja, posebno mi su mi se sviđali tekstovi s primjerima i izvorima,
(Povijest fotografije, Vrste foto-aparata i oprema, Ekspozicija i podjela fotografija prema namjeni i temi i Sintaksa fotografije i kompozicijska načela fotografije) koji su bili koncipirani na način da su se odnosili i na digitalne foto-aparate i mobitele (pametne telefone). Stoga, ne mogu a da ne pohvalim profesionalnost, vještinu i znanje voditeljice Petre Kriletić.
Kreativni zadaci samog fotografiranja bili su jasni, tražili su moju aktivnost, što je bila izvrsna prilika naučiti i primijeniti novine u fotografiranju.
„Online“ komunikacija putem e-pošte i komunikacija putem telefona pokazale su se dobrim načinom rada, a za to opet pohvaljujem voditeljicu Petru Kriletić koja je uvijek imala vremena i bila spremna pomoći, raspraviti i sugerirati što bi bilo dobro i ispravno odraditi u danom trenutku.
Ovo je uistinu bio dobar „poziv na avanturu“ kojem bi se uvijek rado odazvala.
I na kraju želim zahvaliti svima koji su osmislili ovo radionicu.
Još jednom se potvrdila dobra stara uzrečica „Nikad ne reci nikad!“
Karmen Sinković
Previous
Next