Predavanje „on line“ – Skriveno bogatstvo parka Ribnjak

Facebook

Poštovani i dragi sugrađani,

Centar mladih „Ribnjak“ organizirao je virtualno predavanje pod nazivom

Skriveno bogatstvo parka Ribnjaka predavačice Maje Krapec.
Tijekom većeg dijela povijesti parkovi u današnjem smislu nisu postojali. Mnogi veliki gradski parkovi izgrađeni su u 19. stoljeću kada započinje i povijest našeg parka Ribnjaka. 

O parkovima često promišljamo kao o mjestima gdje smanjujemo stres urbanog života, ostvarujemo socijalnu povezanost s drugima, dobro se osjećamo. U današnje vrijeme putem medija informirani smo o važnosti parkova i zelenila u klimatskim promjenama.
Iako nam je poznata važnost parkova, nameće se pitanje: koliko uistinu poznajemo biljne i životinjske zajednice koje čine park?
Najčešći posjetitelji parka Ribnjaka su roditelji s malom djecom, razigrana djeca školske dobi, mladi u adolescentskoj dobi , umirovljenici i šetači pasa. Obližnje škole povremeno organiziraju dolazak učenika u park i nastavu u parku. Nisu rijetki ni stranci u turističkom obilasku našega grada.
Ulazeći u park Ribnjak šetači uočavaju krošnje različitih vrsta stabala, ugledaju vjevericu ili začuju pjev ptica. Malo tko promišlja da je park Ribnjak, ne samo zelena riznica prepuna biološke raznolikosti koja samo čeka da bude otkrivena, već i mjesto u kojem drveće aktivno koristi vlastitu komunikacijsku mrežu. Ta je činjenica mnogo starija od prve uspješne internetske komunikacije koju je u dvadesetom stoljeću obavio Timothy Berners Lee putem računala.
Koja stabla žive u parku Ribnjaku, iz kojih dijelova svijeta i kontinenata su dovezena i posađena u našem parku, potječe li japanska sofora uistinu iz Japana, jesu li kroz povijest i stari narodi uživali u blagodati koju nam danas pružaju stabla u parku Ribnjaku, kakav je međusobni odnos stabala, koji ih kukci i zašto posjećuju, kako nastaje miris parka poslije kiše? Na ta i slična pitanja dobit ćete odgovore ako pogledate „on line“ predavanje Maje Krapec kojemu možete pristupiti klikom na video na kraju objave.
Radujemo se vašem odazivu i povratnim informacijama o predavanju koje nam možete uputiti na e-poštu: snjezana.petrov@cmr.hr
Predavanje je dio projekta Kultura prirodu fura.

Projekt je financiran kroz program javnih potreba u kulturi Grada Zagreba u 2020. godini.

O predavačici:
Maja Krapec članica je udruga Zeleni klik i Damanhur Hrvatska – Centar Talej, gdje djeluje kao voditeljica projekta „Muzika biljaka“.
2017. godine osmislila je i provela projekt „Jesen u školskom dvorištu“ u Osnovnoj školi Nikole Tesle u Zagrebu, koji je uključio i muziku biljaka, a cilj projekta bila je podrška formiranju velikog školskog vrta/učionice na otvorenom koji se i danas uspješno razvija i nadograđuje.
Od početka 2018. godine Maja uvodi edukacije i radionice muzike biljaka u redovitu praksu. Drži radionice za djecu i odrasle u zagrebačkim vrtićima, osnovnim školama, knjižnicama, udrugama, kulturnim centrima i drugdje.
S Udrugom Damanhur Hrvatska – Centar Talej gostovala je na sajmovima: „Floraart“ i „Sajam hrane i zdravog življenja“ u Zagrebu, „Sajam cvijeća“ u Osijeku, „Sajam inovacija“ u Karlovcu, na festivalu „Ganz nove perforacije“ u Zagrebu u sklopu projekta „Slušaj šume“, na lokalnim događanjima poput „Cvjetnjak Vrbana“ ili „Dan susjeda“, ali i izvan naše domovine u Srbiji i Bosni i Hercegovini.
Ukoliko želite kontaktirati predavačicu ili se dodatno informirati o njenom radu, možete to učiniti putem e-pošte: muzikabiljaka@damanhur.hr ili na facebook-stranici: https://www.facebook.com/muzikabiljaka/

Video: